Newsy

„Nowy polski teatr”. PREMIERA „Notatnika Teatralnego” nr 90–91/2023

| 2 minuty czytania | 1300 odsłon

Najnowszy numer „Notatnika Teatralnego” poświęcony jest reżyserom, którzy właśnie teraz budują przyszłość polskiego teatru. Czasami mają swój język i jasną filozofię twórczą, czasami jej szukają, ale zaznaczyli się istotnymi premierami i są obecni na tyle mocno, że skutecznie organizują wyobraźnię widzów. Pewnie ten zbiór można powiększyć, nie można jednak znaleźć, jak to bywało wcześniej, łatwo grupujących ich kategorii. Nie będą to kryteria pokoleniowe, cezury historyczne ani odniesienia do poprzedników. Co będzie? Zupełnie nowa rzeczywistość: łączą ich kategorie wspólnotowe, rewolucje etyczne, przegrupowania ról i poszukiwania nowego kontaktu z widzem. Naszymi bohaterami są: Agnieszka Jakimiak, Katarzyna Kalwat, Anna Karasińska, Daria Kopiec, Jędrzej Piaskowski, Oskar Sadowski, Jakub Skrzywanek, Radosław Stępień, Magda Szpecht, Małgorzata Wdowik. Po raz pierwszy nasi bohaterowie są jednocześnie naszymi Autorami. Obserwacja ich autoopisu daje wgląd w sam środek ich twórczości, pewnie też w samo centrum teatru. Zdradza praktyczne narzędzia i syntezuje podejścia.

We wstępie do jednego z materiałów piszemy: „Może w ogóle nie ma nowego teatru, są tylko nowe w nim procesy”. Poznajcie tę dziesiątkę osób, które kształtują nasz teatr. To bardzo ciekawy i nie oderwany od tendencji współczesności etap w jego historii. Poznajcie ich, bo właśnie teraz, w tej chwili, kolejni twórcy po debiutach szukają swojego miejsca i bardzo wyraźnie zaczyna się jeszcze nowsza historia.

Redakcja

Na premierę nowego numeru zapraszamy w Międzynarodowy Dzień Teatru, 27 marca 2023 o godzinie 19.00, do Klubu Proza we Wrocławskim Domu Literatury.

Spotkanie poprowadzą Marzena Sadocha i Krzysztof Mieszkowski, w dyskusji udział wezmą Katarzyna Kalwat, Daria Kopiec, Oskar Sadowski i Radosław Stępień. Wstęp wolny.

Komentarze

Komentujesz tekst: „Nowy polski teatr”. PREMIERA „Notatnika Teatralnego” nr 90–91/2023