Uwalniamy teksty

W nadchodzących tygodniach będziemy uwalniać teksty z najnowszego numeru „Notatnika Teatralnego” poświęconego Ludziom Teatru. Wolne teksty będą pojawiać się w piątki, o godzinie 9.00, w zakładce „Czytelnia” oraz na wortalu e-teatr.pl.

 

Harmonogram publikacji:

 

12.04.2024

Alicja Szumańska, Zespół. Rozmowa z Iwoną Rólczyńską, Mateuszem Stępniakiem i Jadwigą Ziemińską

 

19.04.2024

Paweł Zaręba, Kawał dobrego życia. Rozmowa z Romanem Bernatem

 

26.04.2024

Agata Dąbek, Zaufanie

 

10.05.2024

Daria Sobik, Miejsce pracy

Rozmowy „Notatnika Teatralnego” – Maja Kleczewska

💬 Zapraszamy na rozmowę z jedną z najważniejszych polskich reżyserek.

Maja Kleczewska, reżyserka słynnych „Dziadów”, nigdy nie pracowała we Wrocławiu. W roku 2006 wydaliśmy numer w całości poświęcony jej pracy. Co zmieniło się od tego czasu? We wstępie do tego numeru napisała: „Sztuka próbuje nadążyć za życiem, które się wymyka, za światem, który pulsuje i przeobraża się bardzo szybko. Teatr nie jest poligonem odkryć historyczno-literackich, akademicką dyskusją, popisem erudyty”. Czym jest? O to będziemy mogli ją zapytać 24 kwietnia 2024 o godzinie 19.00 w Klubie Proza.

Spotkanie w ramach cyklu Rozmowy „Notatnika Teatralnego” poprowadzą Marzena Sadocha i Krzysztof Mieszkowski.
____
🕖 Spotkanie:
🔸 24 kwietnia 2023 (środa), godz. 20.00
🔸 Klub Proza | Wrocławski Dom Literatury (Przejście Garncarskie 2)
🔸 prowadzenie: Marzena Sadocha i Krzysztof Mieszkowski
🔸 transmisja live na profilach FB Notatnika Teatralnego i Wrocławskiego Domu Literatury
🔸 wstęp wolny

„LUDZIE TEATRU”. PREMIERA „NOTATNIKA TEATRALNEGO” NR 94/2024

Numer specjalny z okazji Dnia Teatru poświęcony jest pracownikom pozascenicznym, o których rzadko się mówi w kontekście pracy w teatrze. A to ich dotyka najbardziej kryzys ekonomiczny i to ta grupa potrzebuje szybkich zmian strukturalnych. Publikujemy rozmowy miedzy innymi z kierownikami technicznymi, garderobianą, inspicjentką, fryzjerem, rekwizytorem. To prawdziwi ludzie teatru opowiadający o pasji, niecodziennych zadaniach, atmosferze i silnym związku z teatrem. Oprócz wywiadów w numerze znajdują się teksty apelujące o ochronę pracy rzemieślników teatralnych, przedstawiające pracę kolejnych działów: od pracowni krawieckiej do malarskiej. To numer pełen pasji, niezwykłych historii ludzkich z prawdziwym obrazem teatru od kulis.

Redakcja

Na premierę nowego numeru zapraszamy w Międzynarodowy Dzień Teatru, 27 marca 2024 o godzinie 19.00, do Klubu Proza we Wrocławskim Domu Literatury.

Spotkanie poprowadzą Marzena Sadocha i Krzysztof Mieszkowski, a gośćmi będą Karolina Kapralska, Jadwiga Ziemińska i Roman Bernat. Wstęp wolny.

LICYTUJEMY DLA WOŚP | NOTATNIK TEATRALNY Z AUTOGRAFEM KRYSTYNY JANDY

Zapraszamy fanów Krystyny Jandy do licytacji!

Numer w całości poświęcony jest fenomenowi Krystyny Jandy. Opisujemy postać wybitnej aktorki przez przypomnienie jej legendarnych ról filmowych i teatralnych. Równie ważna jest także próba scharakteryzowania jej charyzmatycznej osobowości jako odważnej osoby publicznej i dyrektorki teatru. Opowieść o Krystynie Jandzie czytelnicy znajdą w rozmowach przeprowadzonych z jej córką Marią Seweryn, z przyjaciółmi i współpracownikami, m.in.: Magdą Umer, Cezarym Żakiem, Markiem Kondratem, Jerzym Stuhrem czy Mają Ostaszewską. Numer zamyka materiał wyjątkowy: po raz pierwszy publikowany tekst biograficznej sztuki aktorki – „My way”. Scenariusz Krystyny Jandy jest pełną humoru, nostalgii i ciepłego dystansu opowieścią o jej drodze twórczej i życiu prywatnym.

Możesz mieć na swojej półce skarb z autografem Krystyny Jandy. I z serduszkiem!

Szczęśliwego teatru już czas!

✨ Czasu, który nie pędzi, premier, których się nie zapomina i prezentów, których się nie zwraca. Szczęśliwego teatru już czas! 🎄

Redakcja „Notatnika Teatralnego”

Oferta prenumeraty „Notatnika Teatralnego” na rok 2024

Roczna prenumerata „Notatnika Teatralnego” kosztuje tylko 114 zł brutto i w jej ramach zobowiązujemy się w roku 2024 wysłać do państwa trzy zeszyty:

1. W marcu nr 94/2024. Cena egzemplarzowa – 29 zł
2. W czerwcu zeszyt podwójny nr 95-96/2024. Cena egzemplarzowa – 41 zł
3. W grudniu nr 97/2024. Cena egzemplarzowa – 29 zł.

Koszt prenumeraty to suma cen egzemplarzowych czterech numerów oraz częściowe koszty wysyłki (po 5 zł za jedną przesyłkę).

Spotkanie z Krystyną Jandą | Promocja nowego numeru „Notatnika Teatralnego”

🕖 Spotkanie promocyjne:

◽️ 16 grudnia 2023 (sobota), godzina 18.00

◽️ Sala Modrzejewskiej | Narodowy Stary Teatr im. H. Modrzejewskiej w Krakowie (ul. Jagiellońska 1)

◽️ transmisja live na profilach FB Notatnika Teatralnego, Wrocławskiego Domu Literatury, Wydawnictwa Warstwy, Festiwalu Boska Komedia, Teatru Polonia, Och-Teatru, Wyborcza.pl Wrocław

◽️ wstęp wolny

________

Ten zeszyt pisma to nie tylko przypomnienie legendarnych ról filmowych i teatralnych Jandy. Równie ważna jest próba scharakteryzowania jej charyzmatycznej osobowości jako osoby publicznej i dyrektorki teatru. Próbę tę podejmują w kolejnych rozmowach między innymi Maria Seweryn, Andrzej Seweryn, Magda Umer, Cezary Żak, Jerzy Łukaszewicz, Marek Kondrat, Daniel Olbrychski, Jerzy Radziwiłowicz, Jerzy Stuhr, Maja Ostaszewska, Magda Cielecka czy Sandra Korzeniak. Bogata i niełatwa droga twórcza artystki opisywana jest w kontekście kapitału symbolicznego, ikonicznych ról i historii całego pokolenia, ale przede wszystkim w potencjale twórczyni teatru, który dzisiaj jest jej najważniejszą sceną. Teatru, który sukces odniósł mimo wielu zakrętów: „Ja wiem, to moja wina, jestem »niegrzeczna«, ale z drugiej strony nie byłabym sobą, nie można siedzieć cicho, kiedy dzieją się niegodziwości, brak protestu jest przyzwoleniem i współwiną” (z rozmowy Jacka Cieślaka).

Numer zamyka po raz pierwszy publikowany tekst biograficznej sztuki „My way” autorstwa Jandy.

________

Na spotkanie z Krystyną Jandą i premierę nowego numeru zapraszamy 16 grudnia 2023 o godzinie 18.00 do Narodowego Starego Teatru im. H. Modrzejewskiej w Krakowie.

Gośćmi spotkania będą Krystyna Janda, Marzena Sadocha i Krzysztof Mieszkowski. Rozmowę poprowadzi Tomasz Domagała.

________

◽️ Najnowszy numer „Notatnika Teatralnego” (nr 93/2023) jest w sprzedaży od 11 grudnia 2023. Wydawcą „Notatnika Teatralnego” jest Wrocławski Dom Literatury.

Więcej informacji o spotkaniu 

Link do transmisji spotkania

Bezgraniczna melancholia.
Stanisław Radwan

Stanisław Radwan | fot. Stanisław Karnecki
Stanisław Radwan | fot. Stanisław Karnecki

Stanisław Radwan zmarł kilkanaście dni temu. Chorował od wielu miesięcy. Umierał cierpliwie, bez rozgłosu jakby niewidocznie. Miał tę wielką umiejętność dyskretnego istnienia, ale także dyskretnego umierania. Żył i był na poboczu, ale zawsze w centrum. Umiejętność znikania i nagłego pojawiania się opanował w stopniu najwyższym. Było to narzędzie, które dawało mu poczucie wolności, bezpieczeństwa i niezależności twórczej. Ale także kreowania stylu i formy dyrektora teatru, kiedy zdecydował się na prowadzenie Starego w Krakowie.

Nie stał na niczyjej drodze, z nikim nie konkurował. Wiedział, że uprawianie sztuki nie mieści się w ramach żadnej rywalizacji, co najwyżej jest bolesnym wyzwaniem dla samego siebie. Krzysztof Penderecki uważał, że Staszek jest jego najwybitniejszym uczniem. Zastanawiam się, czy Radwan mógłby być w ogóle czyimś uczeniem. Pisał muzykę do przedstawień Swinarskiego, Jarockiego, Wajdy, Lupy i wielu innych, ale najbardziej, chemicznie, uczuciowo, estetyczne, filozoficznie, artystycznie  związany był z Jerzym Grzegorzewskim. Czasem myślę o tym, czy teatr Grzegorzewskiego byłby możliwy bez muzyki Radwana. Bez współpracy z nim, bo  trzeba wiedzieć, że jego obecność w procesie twórczym  nie ograniczała się do napisania kompozycji muzycznych.

Grzegorzewski opowiadał o nieuchronnej katastrofie, nadchodzącej śmierci, bezsilności artysty. Radwan wypełniał te światy swoją autonomiczną twórczością, która nadawała przedstawieniom wymiar bezgranicznej melancholii nawet wtedy, kiedy pojawiała się nuta ironii tragicznej. Jak w „Złowionym” według Różewicza granym na zgliszczach spalonego Teatru Polskiego we Wrocławiu, gdzie liryczny kontratenor zapowiadał rychłe nadejście końca. Przepowiadana  śmierć kultury śródziemnomorskiej znajdowała  swoje ucieleśnienie na teatralnym cmentarzysku. Muzyka Radwana nadawała tej metafizyce wymiar ostateczny. Bezlitosny. Arcydzieło Grzegorzewskiego, Radwana i zespołu zespołu Teatru Polskiego nie spełniłoby się bez fatalnego pożaru. Teatr spłonął  w ofierze dla sztuki.

Stanisław Radwan, wybitny kompozytor, wielki artysta teatru, zmarł 14 października 2023 w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie. Miał 84 lata. 

Dorota Segda, znakomita aktorka, rektorka Akademii Teatralnej w Krakowie, prywatnie żona artysty, żegnając męża powiedziała: „Spojrzał, dodał mi urody, a ja wzięłam ją jak swoją. Będę ją miała już w sobie zawsze. Stasiu. Kocham Cię razem z Twoją śmiercią”.  

Krzysztof Mieszkowski

DEBATA: „TEATR. NOWE SYTUACJE”

Debata: „Teatr. Nowe sytuacje” – Agnieszka Charkot, Marek Fiedor i Konrad Imiela

▪️ 30 października 2023 (poniedziałek), godz. 19.00
▪️ Klub Proza | Wrocławski Dom Literatury (Przejście Garncarskie 2)
▪️ goście: Agnieszka Charkot, Marek Fiedor i Konrad Imiela
▪️ prowadzenie: Marzena Sadocha i Krzysztof Mieszkowski
▪️ transmisja live na profilach FB Notatnika Teatralnego i Wrocławskiego Domu Literatury
▪️ wstęp wolny

W ramach cyklu „Rozmowy Notatnika Teatralnego” zapraszamy na debatę „Teatr. Nowe sytuacje”. W spotkaniu udział wezmą Agnieszka Charkot – dyrektorka Wrocławskiego Teatru Pantomimy im. Henryka Tomaszewskiego, Marek Fiedor – dyrektor Wrocławskiego Teatru Współczesnego im. Marii i Edmunda Wiercińskich oraz Konrad Imiela – dyrektor artystyczny Teatru Muzycznego Capitol. Podczas debaty będziemy pytać o wyzwania, jakie stają przed teatrami w ostatnich latach, o przyszłość teatru rozumianego jako medium i o codzienność jego funkcjonowania z perspektywy osób zarządzających. Czy teatr już wrócił do formy po zamknięciu pandemicznym? Jaki wpływ na pracę ma inflacja? Czy zmiany, które opisujemy w ostatnim numerze o rewolucji instytucjonalnej widoczne są na próbach i w dokumentach teatrów? Wrocław jest silny teatralnie dzięki pracy konkretnych ludzi. Co składa się na charakter Zespołów, które latami wspólnie funkcjonując tworzą specyfikę miejsca i sukces na scenie?

Rozmowę poprowadzą Marzena Sadocha i Krzysztof Mieszkowski.